Sakarya’nın Karasu ilçesinde cep telefonlarıyla iletişim sağlanmıyor

Karasu Belediyesi’nin baz istasyonlarını mühürlemesiyle ilçede iletişim tamamen koptu. Belediyenin bu uygulamasının ardından üç GSM operatörü kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Şirketlerin açıklamalarında itiraz ettikleri ortak konu uygulamanın mahkeme kararı olmadan hayata geçirilmesi oldu.

VODAFONE

Vodafone, Sakarya’ya bağlı Karasu Belediyesi’ndeki çekim noktalarının 17 Kasım itibariyle Karasu Belediyesi’nce yargı kararı olmadan mühürlenerek devre dışı bırakıldığını duyurdu.

“İmar mevzuatı altyapısına acil ihtiyaç var”

Çekim noktaları kurulumunu düzenleyen yasa maddesinin 2009’da iptal edildiğini hatırlatılan açıklamada; “Bu  konuda imar mevzuatı altyapısına acil ihtiyaç duyulduğunu uzun süredir dile getiriyoruz. Mevcut durum Karasu Belediyesi’nce istismar edilmiş ve yargı yoluna gidilmeden fiili olarak çekim noktalarının elektrikleri kesilmiştir” dendi. Şirket, yasal süreç başlattı.

TURKCELL

Turkcell, elektronik haberleşme sistemlerinin Karasu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bazı idari işlemlerden dolayı devre dışı kaldığını duyurdu. Haberleşme hürriyetinin Anayasa ile güvence altına alınmış evrensel bir hak olduğuna vurgu yapan Turkcell, abonelerinin haberleşme hizmetine kolay, ekonomik ve kesintisiz bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

“Kamu sağlığı tehlikeye düşebilir”

Turkcell tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Şirketimizin elektronik haberleşme altyapısı, elektronik haberleşme mevzuatına uygun olarak kurulmakta ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gözetimi ve denetimi altında işletilmektedir. Elektronik haberleşme sistemlerine müdahale edilmesi halinde kişiler arasındaki haberleşme aksayacağı gibi, kamu güvenliğine dair ihtiyaçların, acil durum ve afet durumlarına ilişkin eylem planlarına dair gerekliliklerin de sekteye uğrayacağı ve kamu sağlığının tehlikeye düşeceği açıktır. Sakarya ili Karasu ilçesinde bulunan Şirketimize ait elektronik haberleşme sistemleri, Karasu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bazı idari işlemlerden dolayı devre dışı kalmaktadır. Bu nedenle Karasu ilçesinde Şirketimiz kaynaklı olmayan iletişim kesintileri yaşanabilmektedir. Bu konuda ilgili kurumlarla görüşmelerimiz ve hukuki süreç devam etmektedir. Elimizde olmayan sebeplerle yaşanabilecek olumsuzluklar için üzüntülerimizi bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

TÜRK TELEKOM 

Türk Telekom Grubu, iletişim kesintileri hakkında yaptığı açıklamada; İstanbul’un Bakırköy ilçesi ile Sakarya’nın Karasu ilçesinde yer alan mobil operatörlere ait baz istasyonları; belediye görevlilerinin müdahalesi sonucunda, enerjilerinin kesilmesi suretiyle, devre dışı bırakılmıştır. Bu durum, söz konusu bölgelerdeki müşterilerimizin iletişimini kesintiye uğratmaktadır” dedi.

“Kesintisiz iletişim hakkı halkımıza yeniden teslim edilmeli”

Açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı: “Bakırköy ve Karasu Belediyeleri’nin müdahalesi sebebiyle yaşanan iletişim kesintilerinden, tüm operatörlerin kullanıcıları etkilenmektedir. Türk Telekom Grubu olarak, belediyelerin müdahalesinin son bulması ve sorunun en kısa sürede çözüme kavuşması için gerekli adımları atmış olup, ilgili merciler nezdinde idari ve yasal süreci başlatmış bulunuyoruz.

Gönderdiğimiz kısa mesajlar ve çağrı merkezlerimiz aracılığıyla da bölgedeki müşterilerimizi, süreç ile ilgili olarak düzenli şekilde bilgilendiriyoruz. Kesintisiz iletişim hakkının, halkımıza yeniden teslim edilmesi ve bu durumun ortadan kaldırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir